AKSARAY ÜNİVERSİTESİ

Evrensel Düşünen, Yereli Gözeten

NEDEN ASÜ


Rektörün Mesajı

Değerli Öğrenciler;
Üniversite evrensel şehir demek. Buna göre, siz değerli öğrencilerimiz de evrensel şehrin sakinleri oluyorsunuz. Üniversite yönetimi olarak amacımız; sizlere, kendi kültür köklerimizden kopmadan, meselelere evrensel ölçekte bakabilmeniz için yardımcı olmaktır.
Bunu başardığımızda sizlerin, hem kendinize, ailenize, şehrinize ve ülkenize hem de insanlığa değer üreten bireyler olacağınızı düşünüyoruz.

Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN
RektörNeden Aksaray?

Aksaray, binlerce yıllık tarihî ve kültürel geçmişiyle, eğitim ve bilimde köklü bir geleneğe sahiptir.  Tarihî on bin yıl öncesine kadar uzanan Aksaray, birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Zengin tarihsel mirasıyla adeta bir açık hava müzesi özelliği taşıyan Aksaray, Güzelyurt’u, Ihlara Vadisi, Sultan Hanı, Eğri Minare’si, yeraltı şehirleri ve Ziga Kaplıcaları ile Anadolu’nun kalbinde yer alan bir cazibe merkezidir.

Kapadokya’nın giriş kapısı niteliğinde bir noktada, sırtını muhteşem görüntüsüyle Hasan Dağı’na yaslamış, binlerce yıllık köklü bir tarihi olan, önemli bir kent. Özellikle 1989’da il olduktan sonra hızla gelişmeye başlamış, bugün merkez nüfusu 250 bine yaklaşmış, Yunus Emre, Somuncu Baba, Yusuf Hakiki Baba, Cemaleddin Aksarayi gibi Anadolu’nun manevi mimarlarına ev sahipliği yapmış, manevi dinamikleri güçlü bir şehir.

Gerek tarihi ve doğal güzellikleri, gerekse coğrafi konumu ve huzurlu ortamı ile Aksaray, tam bir “üniversite kenti” niteliğindedir.


Aksaray, Anadolu’yu doğudan batıya ve kuzeyden güneye bağlayan ana yolların kavşak noktasında, son derece avantajlı bir coğrafi konuma sahip, Kayseri ve Konya’ya 1 saat 30 dakika, Ankara ve Adana’ya ise 2 saat mesafededir.Kütüphane


Aksaray Üniversitesi Kütüphanesi’nin faaliyetlerinin temelinde, üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri doğrultusunda; kullanıcıların bilgi gereksinimlerini, gelişen bilgi teknolojilerinden de yararlanarak hızlı ve etkin bir şekilde karşılamak yatmaktadır.
Aktif bir şekilde kullanılan kütüphanemiz her eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte kullanıcılarına kütüphane oryantasyon programı uygulamakta; bu  hizmetin sonunda  kullanıcılarımız  kütüphanemizi daha etkin ve verimli kullanarak aradığı kaynaklara daha hızlı ulaşabilmektedir.

 
Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi


Üniversitenin tüm birimlerindeki araştırmacıların verimli bir ortamda çalışmalarını gerçekleştirmek ve üniversitedeki bilimsel faaliyetlerin kalitesini artırmak, araştırma merkezleri, sanayi, kamu kurum ve kuruluşlarının analiz ihtiyaçlarını merkezin olanakları ölçüsünde karşılamak amacıyla merkezi araştırma laboratuvarımız hizmet vermektedir. Laboratuvarımız genç araştırmacılar için yeni fırsatlar sunmaktadır.
Üniversitemizde uygulamalı eğitim veren bütün birimlerinin kendi bünyelerinde eğitim ve araştırmalara yönelik olarak ayrıca hizmet veren bölüm laboratuvarları bulunmaktadır.