Nasıl Bir Üniversite

Nasıl Bir Üniversite

Genel Bilgiler

Aksaray Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarihinde kurulmuş olup; Dokuz fakülte, dört yüksekokul, yedi meslek yüksekokulu ve iki enstitüden oluşmaktadır.

Misyon Vizyon

 

Üniversitemizin temel hedefi; genç, nitelikli ve dinamik akademik kadrosu ile evrensel değerler temelinde kaliteli bir eğitim ve öğretim hizmeti vermektir. Bu doğrultuda üniversitemizin misyonu; evrensel bilim, sanat ve teknoloji birikiminden yararlanarak, araştıran, sorgulayan, katılımcı ve kültürel değerlerinin bilincinde olan bireyler yetiştirmek, araştırma ve yayınları ile bölgesi ve ülkesinin kalkınmasına katkı yaparak insanlığa hizmet etmektir.

İyi yetişmiş genç ve nitelikli öğretim üyelerinden oluşan akademik kadrosu ile eğitim ve öğretim etkinliklerini sürdüren Aksaray Üniversitesi, araştırma, eğitim ve yayınları ile bilim, sanat ve teknoloji dünyasında saygın bir yer edinmiş, önder bir üniversite olmayı vizyon edinmiştir.

 

 

 

Neden Aksaray?

Aksaray, binlerce yıllık tarihî ve kültürel geçmişiyle, eğitim ve bilimde köklü bir geleneğe sahiptir.  Tarihî on bin yıl öncesine kadar uzanan Aksaray, birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Zengin tarihsel mirasıyla adeta bir açık hava müzesi özelliği taşıyan Aksaray, Güzelyurt’u, Ihlara Vadisi, Sultan Hanı, Eğri Minare’si, yeraltı şehirleri ve Ziga Kaplıcaları ile Anadolu’nun kalbinde yer alan bir cazibe merkezidir.

Aksaray, Anadolu’yu doğudan batıya ve kuzeyden güneye bağlayan ana yolların kavşak noktasında, son derece avantajlı bir coğrafi konuma sahip, Nevşehir’e 45 dakika, Niğde’ye 1 saat, Kırşehir’e 1 saat, Kayseri ve Konya’ya 1 saat 30 dakika, Ankara ve Adana’ya ise 2 saat mesafededir.

Kapadokya’nın giriş kapısı niteliğinde bir noktada, sırtını muhteşem görüntüsüyle Hasan Dağı’na yaslamış, binlerce yıllık köklü bir tarihi olan, önemli bir kent. Özellikle 1989’da il olduktan sonra hızla gelişmeye başlamış, bugün merkez nüfusu 200 bine yaklaşmış, Yunus Emre, Somuncu Baba, Yusuf Hakiki Baba, Cemaleddin Aksarayi gibi Anadolu’nun manevi mimarlarına ev sahipliği yapmış, manevi dinamikleri güçlü bir şehir.

Gerek tarihi ve doğal güzellikleri, gerekse coğrafi konumu ve huzurlu ortamı ile Aksaray, tam bir “üniversite kenti” niteliğindedir.

Kuruluş Tarihi  17 Mart 2006
Rektör                                    Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN
Rektör Yardımcıları

Prof. Dr. Ayhan ÖZÇİFÇİ

Prof. Dr. Bahauddin VAROL

Prof. Dr. Hacı Murat YILMAZ
Genel Sekreter Bayram Ali YAVAŞ
İletişim Bilgileri Aksaray Üniversitesi Rektörlük 68100 AKSARAY
Telefon                                      0 382 288 20 02
Fax                                            0 382 280 10 07 ,  0 382 288 20 10
Resmi Web Sitesi www.aksaray.edu.tr
Üniversite Türü  Devlet Üniversitesi
Öğretim Dili Türkçe
Yerleşim 

Aksaray Üniversitesi Yerleşkesi E-90 Karayolu 7. Km 68100/Aksaray

Üniversite Birimleri 9 Fakülte, 4 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 2 Enstitü

 

                                                    

                                                    

Aksaray Üniversitesi 

+90 382 255 25 25

+90 355 522 56 56